Istnieje wiele powodów, dla których podróżowanie samochodem stało się nieodłączną częścią naszego życia. Własne auto już dawno przestało być dobrem luksusowym, które dostępne jest dla nielicznych. Dziś własny samochód to podstawa niezależności i narzędzie do realizowania codziennych planów. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w mieście, czy na wsi, dostęp do auta pozwala szybko i sprawnie dotrzeć do pracy, podrzucić dzieci do szkoły czy wyjechać po zakupy. Pozwala też uniezależnić się od komunikacji zbiorowej, której w wielu miejscach nie ma lub kursuje o niedogodnych porach.
Nie dziwi więc fakt, że nagły brak auta potrafi sparaliżować plany całej rodziny. Nagle trzeba opracować alternatywny plan transportu dla wszystkich domowników, co – biorąc pod uwagę fakt, że każdy z nas ma inne priorytety – może być sporym problemem. Jednym z najczęstszych powodów rozstania się z własnym autem jest wypadek lub kolizja, skutkujące koniecznością oddania wozu do naprawy. Zdarza się też, że na skutek wypadku auto nie nadaje się już do dalszego użytku i niezbędna jest jego wymiana.

Zgłoś szkodę do ubezpieczyciela

Aby uniknąć niedogodności związanych z brakiem środka transportu, ustawodawca zagwarantował każdemu uprawionemu obywatelowi, którego auto ucierpiało w wypadku, prawo do otrzymania samochodu zastępczego. Koszty wynajmu auta na czas remontu swojego samochodu pokrywane są z obowiązkowej polisy OC sprawcy wypadku. Jak więc nietrudno się domyślić, punktem wyjścia do przydzielenia auta zastępczego jest zgłoszenie wypadku do ubezpieczyciela.
Po nadaniu numeru szkody przez towarzystwo ubezpieczeniowe, wypożyczalnia aut może rozpocząć procedurę przyznawania pojazdu zastępczego. Zazwyczaj odbywa się ona szybko i bezproblemowo, kończąc się otrzymaniem przez poszkodowanego auta o podobnym standardzie, co auto rozbite. Ubezpieczyciel nie pokryje kosztów auta zastępczego w klasie wyższej niż auto zniszczone w wypadku. Oprócz numeru szkody, niezbędne będzie okazanie wypożyczalni dowodu osobistego i prawa jazdy. Niczego więcej nie potrzebujemy, by przyznać samochód zastępczy.

Auto zastępcze – komu się należy?

Osoba, której auto zostało uszkodzone musi pamiętać nie tylko o tym, że przysługuje jej auto w podobnej klasie, ale także o tym, że świadome przedłużanie czasu wynajmu pojazdu zastępczego może skutkować odmową świadczenia przez ubezpieczalnię. Auto zastępcze możemy otrzymać na czas remontu własnego samochodu, jeśli na skutek wypadku doszło do wgnieceń, zarysowań lub innych uszkodzeń, które nie powodują, że pojazd jest niezdolny do użytku. Jeśli jednak zniszczenia są poważniejsze i autem nie da się jeździć, przysługuje nam samochód zastępczy z OC sprawcy aż do momentu całkowitej likwidacji szkody, czyli kompleksowej naprawy lub kupna nowego samochodu.
Zastanawiasz się, gdzie na terenie Łodzi szybko i bezproblemowo wynajmiesz samochód zastępczy z OC sprawcy? Sprawdź ofertę wypożyczalni samochodów Metropolis (http://metropolis-rent.pl/samochod-zastepczy/). Zapewniamy szybki, wygodny i bezproblemowy wynajem aut zastępczych. Wszystko po to, abyś nie musiał rezygnować ze swoich planów przez brak własnego auta!

Samochód zastępczy z OC sprawcy
5 (100%) 1 ocen